06.12.2019
HÜRRİYET GAZETESİ'NİN DÜRÜST KALEMLERİNDEN YALÇIN BAYER, ''BÜLENT DİKMENER HABER ÖDÜLÜ'' İÇİN DÜZENLENEN TÖRENİ YAZDI...
Yeni Sayfa 1

HÜRRİYET GAZETESİ”NİN DÜRÜST VE SAYGIN KALEMLERİNDEN YALÇIN BAYER, “BÜLENT DİKMENER HABER ÖDÜLÜ” İÇİN DÜZENLENEN TÖRENİ YAZDI…

 

 

BÜLENT Dikmener 1960 ve 70'li yıllarda önemli bir gazeteciydi. Çetin Özbayrak'la birlikte Yazı İşleri Müdürü'ydü Cumhuriyet'in... Oktay Kurtböke de Genel Yayın Müdürü'ydü.

Her üçü de artık aramızda yok...

Bu abilerimiz Babıali'nin en önemli isimleriydi; meslek ilkelerine saygılı ve dürüst kişilikleriyle örnek alınan gazeteciler...

Dönemlerindeki cezalar, tehditler, baskılar, onu hiçbir zaman yıldırdı kendilerini. İlkelerinden hiç ödün vermediler, gerektiğinde sorgulandılar, gerektiğinde cezaevine girdiler.

Bizler onları hep örnek aldık.

Cumhuriyet'teki çalışma arkadaşlarından bir grup olarak, onun adını 28 yıldır yaşatmaya çalışıyoruz.

Hiçbir etki ve baskı altında kalmadan başarılı haberlere imza atan meslekdaşlarımıza biz jüri üyeleri olarak uzun ayrım yapmadan belirlediğimiz gazetecilere 'Haber Ödülü' veriyoruz.

Harcamalarını arkadaş grubu olarak karşılıyoruz.

Bu nedenle 'Bülent Dikmener Haber Ödülü' Türk medyasının en saygın ödüllerinden biri olarak kabul ediliyor.

Türkiye'de değil ama sivil gazeteci insiyatifi olarak böyle bir yarışmanın dünyada pek örneği olduğunu sanmıyoruz.

Yıllar itibariyle ödül verdiğimiz gazeteciler yazılı ve görsel basında önemli görevler üstlendiler veya üstlenmeye devam ediyorlar.

Ama bunlar arasında bir kişi var ki; gerçekten en başarılı gazeteci olarak Bülent Dikmener ödüllerine imzasını vurdu.

Uğur Dündar...

Dündar tam dört kez bu ödülü aldı; haberlerinin tümü de Türkiye'yi sarsan haberlerdi.

Bunlar arasında en önemli olanı 'Engin Civan'ın Gizli Defteri-Özalların şifreli hesapları'dır.

Haberin başaktörü bankacı Engin Civan hala kaçtığı Amerika'da yaşamaktadır.

ÇANAKKALE'DEKİ TÖREN

Törene gelirsek, ilginç sahnelere tanıklık edildi.

Bülent Dikmener Haber Ödülü'nün 28'ncisi İstanbul dışında ilk kez Dikmener'in doğduğu kent olan

Çanakkale'de yapıldı.

Çanakkaleliler "Değerlerimize sahip çıkıyoruz" diyerek Seçici Kurul'a, ödülün bundan sonra Çanakkale Belediyesi ile Çanakkale Olay Gazetesi tarafından düzenlenmesini istediler Seçiciler Komitesi'nden...

Bizler de bu öneriyi kabul ettik ve geçen cuma günü bu tören nedeniyle etkinliklere katıldık.

Üniversitede ve belediyenin düzenlediği toplantılarda 'Çağdaş Türkiye'yi anlattık.

Ödül törenin bu yıl başlatılan bir başka özelliği, 'Turhan Narler Yerel gazetecilik Ödülü'nün de aynı etkinlik kapsamına alınması oldu. Bundan bir süre önce kaybettiğimiz gazeteci Turhan Narler, 50 yıllık gazetecilik yaşamı içinde Çanakkale'de çeşitli gazeteler çıkarmış, yerelde ilk televizyon ve radyo istasyonunu kurmuştu. Cumhuriyet'ten Hürriyet'e kadar ulusal bir çok gazetenin yerel muhabirliğini üstlenmişti. Halen gazeteyi oğlu Işık Narler ve gelini Aynur Narler yürütüyor.

(Bu arada belirtelim... Her iki ödülün seçici kurulu üyeleri; Müfit Alacalı, Yalçın Bayer, Fikret Dağlıoğlu, Orhan Erinç, Yalçın Eryalçın, Doğan Katırcıoğlu, Ergin Konuksever, Turgay Olcayto, Deniz Som, Yılmaz Tunçkol ve Ulvi Yanardağ'dan oluşuyor.)

ÖDÜLLERİ KİMLER ALDI

Çanakkale Kolin Hotel'de düzenlenen törene, Çanakkale Valisi Orhan Kırlı, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, CHP Çanakkale Milletvekili İsmail Özay, Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akdemir, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç ve çok sayıda davetli katıldı.

'Arena' programının yapımcısı Uğur Dündar, ‘Dadı Ajansı'nda İbretlik Sohbet’ başlıklı haberiyle, 28'inci Bülent Dikmener Haber Ödülü'ne layık görüldü. Bu ödüle 4'inci kez almaya hak kazanan Uğur Dündar'a plaketini, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç verdi.

‘Yimpaş Dosyası’ haberiyle Jüri Özel ödülüne layık görülen Cumhuriyet Gazetesi'nden Aykut Küçükkaya ise ödülünü Bülent Dikmener'in ağabeyi Dündar Dikmener'in elinden aldı.

TURHAN NARLER ÖDÜLÜ

Çanakkaleli Gazeteci Turhan Narler adına bu yıl ilk kez verilen ‘Yerel Gazetecilik’ Ödülünü ise Çanakkale ‘Olay’ Gazetesinden Mehmet Çelen ve Çorlu ‘Devrim’ Gazetesi'nden Erdal Özcan almaya hak kazandı.

Çelen'e de ödülünü Deniz Som verirken, Erdal Özcan ise ödülünü Yalçın Bayer'den aldı. Ödül alanlara Çanakkale Valisi Orhan Kırlı, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akdemir tarafından da çeşitli hediyeler verildi.

Ödül töreninde ayrıca adına yarışma düzenlenen Bülent Dikmener ve Turhan Narler’in hayatını anlatan sinevizyon gösterimi yapıldı.

VALİNİN İLGİNÇ KONUŞMASI

Törende konuşan Çanakkale Valisi Orhan Kırlı, "Basında doğru ve objektif haberciliğin, önyargılardan, kalıpsal düşüncelerden ve subjektif inançlardan arındırılmış haberciliğin önemini vurgulamakla, düşünce özgürlüğünün doğru haberler ve bilgiler ortamında gelişebileceğini belirtmek istiyorum. Çok şükür ki, Türkiye’nin ezici çoğunluğu ile Türkiye’nin düşünce ve bilim ortamına katkı veren çok değerli gazetecileri ve yazarları bulunmaktadır. Adlarına habercilik ödülleri verilen Bülent Dikmener ve Turhan Narler’in hatıraları önünde saygıyla eğiliyor ve onların adına habercilik ödüllerini alan çok değerli yazarlarımıza ve gazetecilerimize gönülden tebriklerimi sunuyorum" dedi.

REKTÖR NE DEDİ

18 Mart Üniversitesi Rektörü Ali Akdemir törende yaptığı konuşmada demokrasinin gelişmesinde, Cumhuriyetin korunmasında basının çok büyük görevleri olduğunu belirterek "cumhuriyet, çağdaş Türkiye, Çanakkale, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi kavramaları biri diğeriyle tam uyumlu kavramlar bileşenini oluşturmaktadır. Bilimin, aklın, araştırmanın sonucunda elde edilen bilginin yöntemlerini ve teknolojilerin insanlığın yararına sunulması, demokrasinin geliştirilmesi doğruluk ve böylelikle insanlığın ilermesi çağdaşlık olarak değerlendirlir" dedi.

KENTİN DEĞERLERİ

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise Bülent Dikmener’in kentin önemli değerlerinden birisi olduğunu belirterek, "Barışın kentinde doğup büyüyen Bülent Dikmener, kalemini barışa dönük olarak ülkemizi aydınlatmak adına kullandı. Çanakkaleliler olarak onunla hep gururlandık. Kentimizin yetiştirdiği değerlere sahiplenmemiz gerektiğine inandık. Kentimizde 1996 yılında bir caddeye Bülent Dikmener adını vererek onu bu kentte ölümsüzleştirmek ve gelecek kuşakların da tanıması için bir katkımız olsun istedik. Bülent Dikmener ödüllerinin Çanakkale’de düzenlenen bir törenle sunulması daha bir anlam taşımaktadır. Çanakkale'de de aydınlık kalemlerin değeri büyük mücadeleleri önemlidir. Bu önemli kalemlerden biri de kısa bir süre önce kaybettiğimiz Turhan Narler ağabeyimizdir. Bu kentin bu kadar aydınlanmasında basının ve gazetecilerin payı çok büyüktür" dedi.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç ise “Bülent Dikmener, gazeteciliğin meslek kurallarına uygun olarak yapılması açısından gösterdiği duyarlılığı, aynı zamanda da gazetecilerin hem ekonomik, hem de mesleksel sorunlarına çözüm bulmak amacıyla Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Yönetim Kurulunda eğitim sekreteri olarak görev yaptı. Turhan Narler de hemen hemen hepimizin ağabeysi ve ustasıydı. Her iki meslektaşımızı da burada saygı, sevgi ve şükranla anıyorum” dedi.

DÜNDAR: ÇOCUKLARIMA EN DEĞERLİ MİRAS

Bülent Dikmener Haber Ödülünü 5'inci kez alan ‘Arena’ programının yapımcısı Uğur Dündar yaptığı konuşmasında, “Çanakkale'nin yetiştirdiği çok değerli, ilkeli, saygın, cesur gazeteci Bülent Dikmener ve Turhan Narler'i rahmetle anıyorum. ‘Bülent Dikmener Ödülleri’ benim çocuklarıma bırakacağım en saygın, en değerli, miraslarımdan birisidir. Evimizin en güzel köşesinde çocuklarımın her zaman hayranlıkla seyredecekleri, dokundukları zaman heyecan duyacakları ve onun gibi ödüller kazanmak için hayata hazırlanacakları çok değerli armağanlardır” dedi.

KİŞİLİĞİM ÇANAKKALE'DE GELİŞTİ

Babasının görevi nedeniyle ilkokulu, orta okul bir ve ikinci sınıfı Çanakkale’de okuyan Uğur Dündar, Çanakkale’de doğmadığını, ancak kişiliğini Çanakkale’de bulduğunu ifade etti. Dündar sözlerine şöye devam etti:

“Tarihin seyrini değiştiren kahramanlık destanını satır satır burada öğrendim ve o kahramanlara karşı hayatımız boyunca ödememiz gereken borçlar olduğu bilincine ilkokulda, orta okulda okurken vardım. Ben, bu topraklara, bu kentte aşık oldum. Fenerbahçe sevgisi yine benim içimde bu topraklarda yeşerdi. Özetle ben bir Çanakkale sevdalısı oldum çıktım. Meslek hayatıma devam ederken, acaba Çanakkale’ye olan borcumuzun bir taksitini nasıl ödeyebileceğimizi düşündüm. Bizi soyup soğana çevirenler, bizim milyarlarca dolarımızı Bahama Adalarına kaçıranlar, tarihin seyrini değiştiren ve bana göre cumhuriyetimizin ön sözünü yazan o kahramanlarımızın anısına dikilecek Çanakkale Abidesi için üç beş kuruşu çok görmüşlerdi ve bir türlü de bitirememişlerdi. Olay Gazetesi sahibi Aynur Narler'den gelen bu bilgi ile biz arkadaşım Haluk Şahin ile birlikte kolları sıvadık ve taksit taksit eksiklerinin tamamlanmasını sağladık ve çökmek üzere olan abide ayağa kalktı ve bugünkü görünümünü aldı. Borcumuzu ödedik mi, hayır, asla... Yaşadığımız sürece Çanakkale’ye olan borcumuz devam edecek ve taksitleri ödemeye devam edeceğiz. Çanakkaleli olan Bülent Dikmener ve Turhan Narler anısına bu kentte düzenlenen bu törene gelirken içim ürperiyor ve yüreğim güp güp atıyordu. Zaten ne zaman bu kentin sınırlarını geçsem, ne zaman boğaz gözükse benim yüreğim güp güp atmaya başlar. Bu topraklar beni heyecanlandırır."

CUMHURİYET'E KATKI

Bu arada Uğur Dündar, bir anısını ilk kez anlattığını belirterek şunları söyledi:

"Bizler iyi veya kötü para kazandık bu meslekte... Babıali'de her zaman işsiz arkadaşlarımızı ve zorluğa düşen gazeteleri düşünmüşüzdür. Bir gün de Cumhuriyet'in böyle bir sıkıntı içinde olduğunu, ve çalışanların maaş alamadıklarını öğrendim. İlhan Selçuk'a giderek "Ben çocuklarım için ayırdığım küçük bir parayı, yardım olarak vermeye hazırım'' dedim. İlhan ağabey, çok duygulandı ve sıkıntılarının önümüzdeki günlerde giderileceğini söyleyerek, teşekkür etti."

ÖĞRETMENİNİ KARŞISINDA BULDU

Ödül verme sırasında Uğur Dündar'ın Çanakkale'deki öğrenciliği sırasında haşarı ama çalışkan bir öğrenci olduğu öğrenildi. Çanakkale'de yaşayan öğretmeni Melihat Başeğmez artık emekli olmuştu. Anons karşısında öğretmenini karşısında gören Uğur Dündar çok duygulandı ve elini öperek hatırını sordu.

Melihat Başeğmez, Dikmener ailesinin de akrabasıydı. Bülent Dikmener'in amcasının kızı olan Melihat Başeğmez Uğur Dündar'ın çok başarılı bir öğrenci olduğunu söyledi.

Törende bir başka gerçek daha konuşuldu. Cumhuriyet'te yayınlanan ünlü 'Malkoçoğlu' resimli romanının yazarı Ayhan Başoğlu'nunda Çanakkale damadı olduğu ve Cumhuriyet'te Bülent Dikmener'le birlikte çalıştıkları öğrenildi. Törende ayrıca Çanakkaleli usta bestekar Teoman Alpay'ın eşi Ruhsar Alpay da bulundu.

Ödül törenine Çanakkale Valisi Orhan Kırlı, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, CHP Çanakkale Milletvekili İsmail Özay, Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akdemir, Emniyet Müdürü Orhan Okur, ilçelerin belediye başkanları, sivil toplum kuruluşları, sendikalar yanında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç, Bülent Dikmener jüri üyeleri, gazeteciler Mehmet Sucu, Şükran Soner, Celal Başlangıç, Ulvi Yanardağ ve çok sayıda davetli katıldı. Törenin ardından konuklara ayrıca İntepe Belediye Başkanı Aleaddin Özkurnaz tarafından İntepe'nin meşhur ev şarabı ve Çanakkale'nin ünlü peynir helvası ikram edildi.