26.02.2020
Hakkı Devrim - YAZI
Yeni Sayfa 1
Tuğba ile mülakat çok güzeldi

Hakkı Devrim

18/10/2007

Salı günü Melek'e bir «TELAYNAK» notu vermiştim; Uğur Dündar'ın Tuğba Özay'la yaptığı mülakata dair (Arena, 15 ekim, CNN Türk). Yeri yetmediği için kullanamayacağını telefonda söyledi bana.
Dün Sabah'ta «Senin yerin Dobra Dobra, Bay Dündar» diye bir yazı başlığı ilişti gözüme; Ergun Babahan imzalı.
– Uğur Bey, anlaşıldı ki senin muhatabın kadın programı yapımcıları, gazeteciler değil. Sen peynircileri, lahmacuncuları bas ve «cesur gazeteci» diye dolaş, gibi laflar edilmiş.
Cengiz Semercioğlu, «Hapse girmiş ünlü bir modelle ilk mülakat dünyanın her yerinde ilgi çekecek bir haberciliktir. Biz mesela, magazin servisi olarak Dündar'ı kıskandık» dedikten sonra, şunu da söylüyor:
– Babahan, iyi ki bu röportaj Sabah'ta yayımlanmadı, diyor. Davayla ilgili sual sormadığı için de Dündar'ı eleştiriyor.
Medyatava'dan öğreniyorum ki, Uğur, Sabah'ın Genel Yayın Yönetmeni de olan Babahan'ı telefonla aramış, ama konuşmaları mümkün olmamış.
Ben tansiyonun birdenbire niye bu kadar yükseldiğini anlamadım. Söz konusu programı seyrederken notlar bile almıştım. Uğur, fazla müdahale etmeden, muhatabını serbest bırakmıştı, rahat konuşsun diye.
Tuğba'da konuşuyordu Allah için. İki özdeyişini not ettim:

  • «Öldürmeyen acı güçlendirir.» (Bu, Nietzsche'dendi).
  • «Küçük soyguncular içeride volta atarken, büyük soyguncular dışarıda cirit atıyor.» (Bu da galiba Tuğba'dan bir özdeyiş).
    Benim de üç diyeceğim var bu konuda:
  • Uğur, kendisine Paşakapısı Kadın Tutukevi'nde Tuğba Özay'la konuşma izninin, dava konusu olan suçtan söz edilmemesi şartıyla verildiğini söyledi o akşam.
  • Tuğba, ana-babasından söz ettiği saniyeler hariç, hiçbir zaaf göstermeden, kendine acımadan ve acındırmaya hiç tenezzül etmeden, bütün sualleri cevaplandırdı. Söyledikleri, içinde özeleştirilere de yer verdiği, dinlemeye değer şeylerdi.
  • Bu çocuk ileride, içinde yaşadığı dünyayı anlatan bir kitap yazarsa, ondan pek çok şey öğreneceğimi bilerek, hemen alır, okurum.
    Tutukluluğu sona erdiğinde, Uğur ile birlikte Ergun Bey'i de çağırıp, Tuğba ile dörtlü bir sohbete de şimdiden varım.