17.10.2019
İŞTE ONU 40 YILDIR TANIYANLARIN KALEMİNDEN ''UĞUR DÜNDAR EFSANESİ''
Yeni Sayfa 1

Değerli Arenahaber Okurları,

Uğur Dündar”ı meslek hayatının başlangıcından itibaren tanıyan, aşağıda açık kimliği yazılı olan bizler, dürüstlük, erdem, cesaret ve özveri simgesi olan bu efsane ismi  sizlere yakından tanıtmaya karar verdik.

Bildiklerimizi paylaşmadan önce, www.dorduncukuvvetmedya.com adlı medya sitesinin saygın kalemlerinden Derya Kırıcı”yı okumakta yarar olduğunu düşünüyoruz. İşte Kırıcı”nın 2005 yılında yayımlanan “Uğur Dündar” yazısının özeti:

“…Uğur Dündar”ın olayların içinde olma tutkusu hiç bitmedi. Soğukoluk'da ki dehlizlere giren de oydu, Avrasya Feribotu'nun güvertesine inen de... Ama ben onun mesleki başarısı ya da başarısızlığından anlatacak değilim. Yaptıkları zaten herkesin gözü önünde. Ben onun göz önünde olmayan bir özelliğinden, yöneticiliğinden söz edeceğim sizlere.

Kanal D'nin yönetiminden, yıllar önce kendisinin el verdiği kişinin tavırları nedeniyle ayrıldı ve Cem Uzan tarafından bizzat ekibiyle birlikte Star'a transfer edildi. Star'a geçtiğinde kendisine yüklü bir maaş, kendisiyle birlikte gelen ekibine de iş garantisi almıştı.

Ancak Uzan'lar bir süre sonra ekibin sayısını yarıya indirmesini istedi. Bu öneriye şiddetle karşı çıktı. Ancak Uzanlar'ın bastırması üzerine, onlarla yeniden masaya oturdu. Çalışanların işten çıkarılmasından vazgeçilmesi karşılığında, maaşının yarı yarıya düşürülmesini önerdi.

Uzanlar tabii bu teklifi kabul ettiler. Ancak bir süre sonra Uzanlar'ın emek karşıtı hastalığı yine nüksetti ve tekrar çalışanların işten çıkarılmasını talep ettiler. Bunun üzerine Uzanlar'la tekrar pazarlığa oturdu ve bu kez çalışanların maaşlarının yarıya indirilmesini önerdi. Çalışanların yarıya düşürülen maaşlarının geri kalan kısmını ise kendisi cebinden tamamladı. Böylece kendisine güvenerek Kanal D'den ayrılıp Star'a gelenlerin mağdur olmalarını önlemeye çalıştı.

Ancak Uzanlar'a bu da yetmedi. Bir süre sonra yine işten çıkarma yapması için kendisini sıkıştırmaya başladılar. Zaten bu arada Uzanlar'ın haberlere de müdahaleleri başlamıştı. Hatta bir akşam haber bülteni yayınlanırken patron Cem Uzan, dönemin Başbakan'ı Mesut Yılmaz'ın kardeşi Turgut Yılmaz ile stüdyoyu adeta basmış ve kendisine röportaj için emrivaki yapmıştı.

İşten adam atması için Uzanlar'ın sonu gelmeyen baskıları ve haberlere yapılan müdahaleler üzerine Star'dan ayrılma kararı aldı ve bunu birlikte geldiği arkadaşlarına açıkladığında kimsenin işten ayrılmasını istemedi. Ama arkadaşları onunla birlikte gelmişlerdi ve hemen hepsi hiç düşünmeden kriz ortamında yönetime istifalarını verdiler.

Kendisiyle birlikte işten ayrılan arkadaşlarına hiçbir yerde çalışmamalarına ve hiçbir zorunluluğu olmamasına rağmen bir süre daha cebinden maaş ödemeye devam etti. Tekrar işe başladığında ekibinden olup da iş bulamayanları yeniden kendisiyle birlikte çalışmaya çağırdı. Şimdi kabul edenlerle yine yoluna devam ediyor.

Kendisi bilmem kaç bin dolarlı maaş alırken, yanında çalışanların kadrosunun olup olmadığından bile habersiz, yöneticilerin olduğu bir ortamda böyle bir yöneticiyi sizlere tanıtmak istedim. Onun gazeteciliğini zaten biliyorsunuz. Ama ekran gerisindeki halini de tanımanızı istedim. Çünkü böyle yöneticiler medya sektöründe ne yazık ki çok az.

Programlarını taklit etmeye çalışanlar umarız bu özelliğini de taklit eder. İyi ki varsınız Uğur Dündar... “

Derya Kırıcı Uğur Dündar”la hiç çalışmamış, hatta onunla tanışmamış bir medya mensubu. Dündar”ın o dönemdeki ekibinde yer alanlarla konuşarak “dışarıdan bir bakışla” anlatmış bu şovalye insanı…

Uğur Dündar”ın o günlerde arkadaşlarını satmamak ve ilkelerinden ödün vermemek için elinin tersiyle ittiği para, bazılarının rüyalarında bile göremeyecekleri büyüklükte bir servetti. Dündar STAR TV den ayrılırken, aldığı paranın tamamına yakınını iade ettiği gibi, tazminat hakkını da kullanmadı. Bununla da yetinmeyip, küçük çocuklarının geleceği için biriktirdiği parayı, onun peşinden ayrılan arkadaşlarıyla paylaştı.

ÖLÜM ÇETELERİNİN BOY HEDEFİ OLDU!..

Bu değerli liderin yaptığının bir benzerine, medya tarihinde rastlamak mümkün değildir. Üstelik Dündar bu inanılmaz özveriyi, işlerin tıkırında gittiği bir süreçte değil,  ekonomik krizin ülkeyi kasıp kavurduğu 2001 kışında yapmıştı. Durun daha bitmedi… Dündar, STAR’da çalışırken, Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz”ın kardeşi Turgut Yılmaz”ın adının yer aldığı “Beyaz enerji Yolsuzluğu Fezlekesi”ni  yayımladığı için Yılmaz Kardeşler’in hışmına uğradı ve onların medya patronlarına baskısı nedeniyle tam bir buçuk yıl işsiz kaldı.

Uğur Dündar ülkemiz insanın mutluluğunu engelleyen hangi toplumsal sorun varsa hiçbir ayırım yapmaksızın üzerine gitmiş ve bu nedenle her dönemde terör örgütlerinin, ölüm çetelerinin ve mafya babalarının boy hedefi olmuştur. Mesut ve Turgut Yılmaz biraderlerin yaptıklarını yukarıda özetle anlattık. Hiç abartmıyoruz bu olaylar zincirinin tamamı, korku filmlerine taş çıkartır.

Gelelim Tansu Çiller”in Başbakanlık yıllarına: Türkiye”ye yolsuzluk ekonomisinin hakim olduğu bu süreçte ekrana getirdiği haberler, Dündar”ı Çiller Ailesinin boy hedefi yapmıştır. Emin Çölaşan”ın “Kovulduk Ey Halkım Unutma Bizi” kitabında ayrıntılı olarak sözünü ettiği baskıların yanı sıra, devletin istihbaratçıları, maliye ordusu Dündar”ın peşine takılmış ama Çiller”in işine yarayacak bir kirli çamaşır, tüm çabalara karşın bulunamamıştır. Sonuçta birileri Uğur Dündar’ı “Susurluk Çetesi”ne havale etmiş, ancak bu kişiler bile, Dündar”ın dürüst ve yurtsever bir haberci olduğunu öne sürerek, talep edilen “faili meçhul infazı” yapmamışlardır.

SANSÜRE KARŞI ÇIKIP İŞSİZ KALMAYI GÖZE ALDI!

Mesut Yılmaz ve Tansu Çiller”in en güçlü oldukları dönemde onlar hakkında hiç kimsenin yapamayacağı haberleri ölümü göze alarak ekrana getiren Uğur Dündar, TRT”nin tek kanallı döneminde siyasi sansüre karşı çıkan ender yayıncılardandır. Dündar o yıllarda haberlerinin sansürlenmesi nedeniyle mesleğini bir daha yapmamayı göze almış ve iki kez TRT”den istifa edip ayrılmıştır.

Dündar paraya pula değer vermez, arkasından para için laf ettirmez. Bu nedenle kuş gribi paniğinin toplumda korku fırtınaları yarattığı dönemde 40 yıllık mesleki geçmişini riske ederek topluma doğruları söylemeyi görev kabul etmiştir. O kampanya için istese milyon doları cebine indirebilecekken, beş kuruş almadığı gibi, tanıtım filminin ARENA olanaklarıyla çekimi sırasında 15 bin YTl ekstra harcama yapmıştır. Dündar yayıncılık yaşamının hiçbir döneminde sponsor kullanmamış, giysileri için gereken parayı cebinden harcamıştır. Dündar bu davranışının nedenini “Özgürlüğümü iki metre beze satmam!”diyerek izah etmiştir.

DÖRT KİŞİYİ AYIR DA TABUTUNU TAŞISINLAR!..

Dündar”da çifte standart, güçlü güçsüz ayırımı yoktur. Örneğin Süleyman Demirel, Cumhurbaşkanı olduğu dönemde Çankaya Köşkü”ndeki yolsuzluk iddialarını kamuoyuna duyuran Dündar”ı hapse mahkum ettirebilmek için ceza davası açtırmış, ancak mahkeme beraatle sonuçlanmıştır. Dündar, Süleyman Demirel”in kardeşleri ve yeğenleri hakkında sayısız haber yapmıştır. Dündar son olarak batık Egebank”ın sahibi Murat Demirel”in, devletten kaçırıp Cayman Adaları”nda gizlediği paralarının banka hesap cüzdanını ele geçirmiş ve TMSF” ye teslim ettiği bu gizli hesap cüzdanından tam 30 milyon dolar çıkmıştır!.. Uğur Dündar”ın merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal”ın çocukları hakkında yaptığı yolsuzluk haberleri, arşivlerde meraklısını beklemektedir!

Show TV” nin yayın hayatına başladığı tarihlerde Dündar”ın gözüpek haberciliği karşısında ürken Tv Genel Müdürü meslek  büyüğümüz “Uğur Bey, dört kişiyi bir kenara ayırıp üzerine gitmeyin de, öldüğünüzde tabutunuzu taşısınlar!” diyerek uyarma gereğini duymuştur. Dündar”ın yaptığı haberlerden hem bihaber olup hem de ahkam kesmekten çekinmeyerek “Peki AKP döneminde ne yaptı?” diyenleri arşivimize davet ediyor ve “Dündar bu dönemde de tarafsızlığını korumamış olsaydı, CHP tarafından TRT Genel Müdürlüğüne aday gösterilir miydi?” demekle yetiniyoruz.

Bir hatırlatma, daha doğrusu bir acı haber de ARENA” nın “gıda terörü” haberlerini küçümseyenlere!…Uzmanlar önümüzdeki 10 yılda tsunamiye benzer bir kanser dalgasının toplumumuzu vurmasını bekliyorlar. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan bu değerli (!) eleştirmenler, kanser türlerinin yüzde 60”ının sağlıksız beslenme ve sağlıksız gıdalardan kaynaklandığını öğrendiklerinde, umarız onlar için vakit çok geç olmaz!

MİLYONLARCA DOLARLA KAÇAN ADAMDAN HESAP SORUN!

Uğur Dündar”ın üzerine gittiği büyük işadamlarının tam listesi, sayfalar alır! Bu nedenle sadece Halil Bezmen”den söz etmekle yetiniyoruz. Dündar hayatının hiçbir döneminde Halil Bezmen ile tanışmamış, hiçbir yerde bir araya gelmemiştir. Onun pırıltılı (!) işadamlığı günlerinde bazı gazeteciler gibi sofrasına oturmamış, içkisinin mezesi olmamış, bu sofralarda ona ekonomiden sorumlu bakanları tanıştırarak, iş takipçiliğine soyunmamıştır. Dündar”ın Amerika”ya gitmesinin tek nedeni, karlı bir kış gününde, Edirne”deki izbe bir kahvehanede aç bilaç oturan Bezmen”e ait Edirne Santral Mensucat Fabrikası işçilerinin, kıdem tazminatları yerine ellerine tutuşturulan karşılıksız senetleri göstererek “Ne olur gidin de bizim çoluk çocuğumuzun hakkını yeyip, milyonlarca dolarla Amerika”ya kaçan bu adamdan hesap sorun!” demeleridir. (Meraklısı için not. “Halil Bezmen Olayı”, Uğur Dündar ve Haluk Şahin”in birlikte kaleme aldıkları “Haramzade-Doğan Kitapçılık” ve Haramzade”nin Dönüşü-Güncel Yayıncılık” kitaplarında geniş olarak anlatılmaktadır.)

Dündar dürüstçe yapılan eleştirilere saygı duyar ve yol gösterici olanlardan sonuna kadar yararlanır. Ama eleştiri görünümünde yapılan hakaret ve iftiraları takipsiz bırakmaz ve bunların hesabını yargı önünde mutlaka sorar.

Öyle bir ülkede yaşıyoruz ki,  steril kalabilmek için adeta cendere içinde yaşamayı göze alan bir dürüstlük abidesine bile akıllara durgunlak veren çamurlar atılabiliyor. Ama buna şaşırmamak gerekir! Kuyruklarına basılanlar, karizmasını ve mesleki başarılarını kıskananlar, ya da ona buna ücreti karşılığında tetikçilik yapanlar, Dündar”a saldırmayacaklar da kime saldıracaklar?

Neyse ki Dündar gibilerin kumaşları çok iyi de, bu çamurlar üzerine yapışıp kalmıyor, hakikat topallayarak da olsa hedefine varıyor.

Neyse ki efsane, yaklaşık 40 yıldır ekranlarda ve gönüllerde yaşıyor…

TUNCAY URAL

Uğur Dündar”ın TRT”de çalıştığı yıllarda onunla yurdu karış karış dolaşan, yaşadıklarına birebir tanık olan aktüel kameraman.

HATİCE DEMİRCAN

Uğur Dündar”ın TRT”den ayrılıp özel televizyonlarda çalışmaya başladığı tarihten itibaren hep onun yanında bulunan ve öğrencisi olmaktan gurur duyan muhabir.

s