27.02.2020

TOPKAPI SARAYI MÜZESİ MÜDÜRÜ PROF.DR İLBER ORTAYLI, USTA GAZETECİ UĞUR DÜNDAR'DAN ÖZÜR DİLEDİ. İŞTE İLBER ORTAYLI'NIN 25 HAZİRAN 2006 TARİHLİ MİLLİYET GAZETESİ'NDEKİ KÖŞESİNDE KALEME ALDIĞI "ÖZÜR" YAZISI:


Uğur Dündar'a...Bu yazıda Uğur Dündar hakkında benden kaynaklanan bir yanlış anlamaya değinmek isterim. Kaşıkçı Elmas'ı hakkındaki iddiayı ileri sürdüğünde basının tahaccümüne karşı "Bu budalalıklarla uğraşacak vaktim yok" dedim. Çünkü hakikaten vaktimiz yoktu. Bütün müze, işi gücü bırakmak zorundaydık. Uğur Dündar'ın şahsını hedefleyen bir söz değildir.

Nihayet bizim müzenin uzmanları elması kontrol etti, yakında üniversiteden gelen uzmanlar heyeti de nihai incelemeyi yapacak. Bu haber Uğur Dündar'ın kendi gazetecilik yöntemi içinde değerlendirilir. Doğrusu beni de çok rahatsız etmiyor. Lakin ısrarla ve tekrarlanan sorularla başkasının haberini yinelemek için koşuşanlara bazen tahammülümüz kalmıyor.

Maalesef Topkapı Sarayı iyi tanınmıyor. Bu nedenle Uğur'u üzmek istemiyorum. Yanlış anlaşıldıysam özür diliyorum. Nihayet olaylar ve incelemelerin gelişmesi her şeyi aydınlatacaktır. Bundan böyle bu konuda artık yazmak ve cevap vermek niyetinde değilim.