17.10.2019
TBMM BAŞKANI BÜLENT ARINÇ, DOLMABAHÇE SARAYI'NDA YİTİP GİTMEYE YÜZ TUTAN ECDAD YADİGARLARININ KURTARILMASINDA BÜYÜK ROL OYNAYAN GAZETECİ UĞUR DÜNDAR'A "TBMM ÜSTÜN HİZMET ÖDÜLÜ" VERİLECEĞİNİ AÇIKLADI.

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Dolmabahçe Sarayı’nın 150. yıl kutlama etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen Depo Müze’nin açılışında araştırmacı gazeteci Uğur Dündar’ı övdü. Bülent Arınç, Uğur Dündar’a TBMM Üstün Hizmet Ödülü verileceğini söyledi.

Arınç, sık sık pozitif yayının önemine dikkat çektiklerini belirterek Dündar’ın 8 yıl önce yaptığı ve Dolmabahçe Sarayı’nın içler acısı halini gösteren programını pozitif yayına örnek göstererek şunları söyledi: “pozitif yayın demek her şeyi alkışlamak demek değildir. Pozitif yayın eleştirirken de yol gösterirken de eksikleri ortaya koyarken de daha iyisinin yapılmasını istemektir. Burada sadece depo müze açılışını gerçekleştirmiyoruz. Bu anlamda önemli bir örneği sizlere sunmak istiyoruz. Bu, değerli araştırmacı gazeteci Uğur Dündar’dır. 1998 yılında bir programında hepimiz Dolmabahçe Sarayı’nın görüntülerini izlemiştik. Gördüğümüz bizi üzdü. 4 yıl önce bu yanlışlıkların ve eksikliklerin farkına vararak görevimizi yaptık.” Arınç, daha sonra Uğur Dündar’a Yıldız Porselen’den bir çini tabak hediye ederek teşekkür etti.

Törende bir konuşma yapan Uğur Dündar, tüm hayatımın en güzel ödülünü verdiğiniz diyerek başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü: “Şu anda tüm yaşamımın en mutlu anını yaşıyorum. Çocuklarımıza yok olmak üzere olan kültür varlıklarımızın aktarılmasını sağlamada, medyanın gücünü yansıtarak naçizane bir katkıda bulunduğum için gerçekten kendimi bahtiyar addediyorum. Sayın Meclis Başkanı, sayın Cemal Öztaş Başkanlığı’nda çok güzel bir ekip oluşturdu. Bu ekip gerçekten uluslar arası bir başarı düzeyi yakalayarak, bu eserleri Türkiye’nin gurur kaynağı olacak Depo Müze’de toplamayı başardı. Emeği geçen herkese içtenlikle teşekkür ediyorum. Bu büyük çabanın aynı başarıyla devamını diliyorum.”

Konuşmaların ardından Bülent Arınç, Depo Müze’nin açılışını yaptı. Dolmabahçe Sarayı’nın 150.yılı nedeniyle Hasbahçe’de kutlama gecesi düzenlendi. TBMM Başkanı Arınç’ın evsahipliği yaptığı geceye Başbakan Recep Tayip Erdoğan ve bine yakın davetli katıldı.