17.10.2019

İŞTE SORUŞTURMACI GAZETECİLİK BUNUN İÇİN VAR!
HALİL BEZMEN’İN MUMUNU SÖNDÜREN KİTAP ÇIKTI!..
MEĞER SÖYLEDİKLERİ YALAN RÜZGARIYMIŞ!…

2003 YILINDA ABD’DEN ELLERİ KELEPÇELİ OLARAK İADE EDİLEN ANCAK KISA ZAMANDA SOSYETEDEKİ YERİNE GERİ DÖNÜP SAYGIN İNSAN MUAMELESİ GÖREN VE “NEDEN” ADLI BİR KİTAP YAZAN MÜFLİS İŞADAMI HALİL BEZMEN’İN SIK SIK TEKRARLADIĞI YALANLARINI BELGELERLE YANITLAYAN “HARAMZADENİN DÖNÜŞÜ” ADLI KİTAP ÇIKTI. UĞUR DÜNDAR İLE HALUK ŞAHİN’İN KALEME ALDIĞI KİTAPTA “ACİZLİK BELGESİ” SAHİBİ BEZMEN’İN İDDİALARI BİR BİR ÇÜRÜTÜLÜYOR.

İŞTE KİTAPTA ÇÜRÜTÜLEN İDDİALARDAN BAZILARI:

1-HALİL BEZMEN HİÇ MAHKUM OLMADI.

“UZUN YILLAR SUÇSUZ BİR İNSANA SUÇLU DİYEREK AMERİKA’DAN İADESİNE UĞRAŞIYOR. EĞER GEÇERLİ BİR SUÇUM OLSAYDI, ULUSLARARASI HUKUK SAYESİNDE, SIRADAN BİR DOSYA İLE, İLK GÜNÜNDEN ZATEN OTOMATİK OLARAK İADE EDİLMİŞ OLURDUM.” (NEDEN?S. 256)

HALİL BEZMEN HİÇ MAHKUM OLMADIĞINI İŞTE BU SÖZLERLE BELİRTİYOR... MAHKUM OLMAYAN BİRİ, TÜRKİYE’YE NEDEN ELLERİ KELEPÇELİ OLARAK GETİRİLİR VE BİR SÜRE HAPİS YATAR DİYE SORMAK GEREKİYOR. BU DA BİR YANA, HALİL BEZMEN’İN SÖZLERİNİ EN İYİ, MAHKEME KARARLARI TEKZİP EDİYOR.

BUNA GÖRE, HALİL BEZMEN EVRAKTA SAHTECİLİK SUÇUNDAN MAHKUM OLMUŞ DURUMDA. ÜSKÜDAR 1. AĞIR CEZA MAHKEMESİ’NİN KARARINDA; “SANIK HALİL BEZMEN’İN RESMİ EVRAKTA SAHTECİLİK SUÇUNU İŞLEDİĞİ SABİT GÖRÜLMÜŞ VE 1 YIL 11 AY 10’AR GÜN AĞIR HAPİS CEZASI İLE CEZALANDIRILMASINA KARAR VERİLMİŞTİR” DENİLİYOR. DAVA DOSYASI HALEN YARGITAY’DA BULUNUYOR.

2) HALİL BEZMEN TARİHİ ESER KAÇAKÇILIĞI YAPMADI

YİNE HALİL BEZMEN’E GÖRE TARİHİ ESER KAÇAKÇILIĞI YAPMAMIŞTI. YILLAR ÖNCE USTA GAZETECİ UĞUR DÜNDAR’IN ARENA PROGRAMINDA, HAYDARPAŞA GÜMRÜĞÜ’NDEN GEMİYE YÜKLENİRKEN ORTAYA ÇIKARDIĞI ESERLER, TARİHİ ESER DEĞİLDİ! UĞUR DÜNDAR BEZMEN’E SÖZDE İFTİRA ATMIŞTI.

“…MALLARIMA TÜRKİYE GÜMRÜĞÜNDE TARİHİ ESER OLDUKLARI İFTİRASIYLA EL KONMUŞTU. TARİHİ ESER OLMADIĞINI BİLE BİLE, BİR ÇOK HAYATIN MAHVOLACAĞINI BİLE BİLE… EŞYALARIMIN TARİHİ ESER OLMADIĞI SONUNDA BELLİ OLDU. TAM ON SENE SONRA! YARIM ÖMÜR! (S. 222)

“TARİHİ ESER KAÇAKÇILIĞI DAVASINDA... SUÇSUZLUĞUM YILLARCA BELİRLENEMEDİ.” (S. 245)

HİÇBİR SORUŞTURMAYA, ARAŞTIRMAYA GEREK DUYMADAN SÖYLENENLERİ TEK DOĞRU OLARAK KABUL EDEN BAZI MESLEKTAŞLARININ AKSİNE UĞUR DÜNDAR, BU İDDİA KARŞISINDA DA MAHKEME KARARLARINI ORTAYA ÇIKARDI. MAHKEME KARARLARI BU KONUDA DA HALİL BEZMEN’İ YALANLIYOR… ÜSKÜDAR 1. AĞIR CEZA MAHKEMESİNİN KARARINDA ; “HALİL BEZMEN’İN SUÇU SABİT GÖRÜLMESİNE RAĞMEN, ZAMANAŞIMINA UĞRAMIŞTIR” DENİLİYOR. YANİ HALİL BEZMEN SÖYLEDİĞİNİN AKSİNE AKLANMIYOR, TARİHİ ESER KAÇAKÇILIĞI YAPTIĞI, YANİ SUÇU SABİT GÖRÜLÜYOR. ANCAK “ZAMANAŞIMI” YARGILANAN BİR ÇOK İŞADAMININ İMDADINA YETİŞTİĞİ GİBİ, HALİL BEZMEN’İN DE İMDADINA YETİŞİYOR.

3) HALİL BEZMEN’İN MALİYEYE TEK KURUŞ BORCU YOKTUR

MÜFLİS İŞADAMI HALİL BEZMEN, TÜRKİYE'YE DEVLET GÜCÜYLE GETİRİLİŞİNDEN SONRA VERDİĞİ RÖPORTAJLARDA VE YAZDIĞI "NEDEN HALİL BEZMEN?" İSİMLİ KİTABINDA,ARTIK DEVLETE HİÇBİR BORCUNUN KALMADIĞINI ALTINI ÇİZEREK BELİRTİYOR.

"ZATEN BENİM SUÇ SORUNUM YOK Kİ. NE SUÇUM VAR, NE DE ÖDENMEMİŞ BORCUM VAR." (NEDEN? S.269)

USTA GAZETECİ UĞUR DÜNDAR YAPMIŞ OLDUĞU TİTİZ BİR ARAŞTIRMA SONUCUNDA, HALİL BEZMEN’İN HALA ÖDENMEMİŞ VERGİ BORÇLARININ OLDUĞUNU BELGELEDİ. 2002 YILINDA HÜKÜMETİN SAĞLADIĞI VERGİ BARIŞI İMKANINDAN DA FAYDALANAN HALİL BEZMEN SADECE 116.692 YTL ÖDEME YAPMIŞ. ANCAK BEZMEN’İN ŞİRKETLERİ HENÜZ MALİYE’YE OLAN BORÇLARINI SIFIRLAYABİLMİŞ DEĞİLLER. RESMİ BELGELERE GÖRE 1 MAYIS 2006 TARİHİ İTİBARIYLA TOPLAM BORÇ TUTARI 89.927 YTL …ÖRNEĞİN, 14 ŞİRKETİ ARASINDA BULUNAN SANTRAL HOLDİNG’İN GÖZTEPE VERGİ DAİRESİNE 12.600 YTL, KORUMA ENDÜSTRİ ÜRÜNLERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş.'NİN ZEYTİNBURNU VERGİ DAİRESİNE 37.744 YTL, YİNE SANTEKS TEKSTİL A.Ş.'NİN ZEYTİNBURNU VERGİ DAİRESİNE 20.838 YTL BORCU VAR

4) HALİL BEZMEN’İN SSK’YA BORCU YOKTUR

HALİL BEZMEN, BU SÖZLERDEN ÜÇ YIL SONRA 2006 YILINDA SSK’NIN KAPISINI ÇALARAK ADETA KENDİ KENDİNİ YALANLADI. BEYANINA GÖRE YILLARDIR BİRİKEN BORÇLARINI UYGUN TAKSİTLERLE ÖDEMEK İSTİYORDU. SSK YETKİLİLERİ TİTİZ BİR ÇALIŞMA YAPARAK, “SSK’YA TÜM BORÇLARIMI ÖDEDİM” DİYEN HALİL BEZMEN’E MEVCUT BORÇLARINI ÇIKARDI. BUNA GÖRE, HALİL BEZMEN’İN ORTAĞI OLDUĞU ŞİRKETLERİN 30 NİSAN 2006 TARİHİNE GÖRE SSK’YA TOPLAM BORCU, 1.540.423,14 TL(BİR BUÇUK TRİLYON LİRA) OLARAK SAPTANDI. HALİL BEZMEN’İN AVUKATLARI, SSK’YA BAŞVURARAK BU BORÇLARI ÖDEDİKLERİNİ ŞİFAHİ OLARAK SÖYLEDİLER, ANCAK HENÜZ BİR BELGE İBRAZ EDEMEDİLER. KİTAPTA AYRICA ZENGİN BİR YAŞAM SÜREN BEZMEN’İN NASIL “ACİZLİK VESİKASI” ALDIĞININ ÖYKÜSÜ DE ANLATILIYOR. AMERİKAN BASININA KÖKENLERİ DOLAYISIYLA AYRIMCILIĞA UĞRADIĞINI SÖYLEYEN VE BÖYLECE “HARAMZADE” ÜNVANINI KAZANAN BEZMEN’İN “SABETAYCILIK” İDDİALARI KARŞISINDA TAKINDIĞI TUTUM DA, ELE ALINAN KONULAR ARASINDA.